Horizontálne rozšíria a vertikálne predĺžia. Ako je to s tými pásikmi?

Horizontálne rozšíria a vertikálne predĺžia. Ako je to s tými pásikmi?

Nájdete vo svojom šatníku tričká či svetre s pásikmi, alebo sa im oblúkom vyhýbate? Od hravého vzoru nás často odrádza predstava, že rozšíri našu postavu na miestach, kde si to neželáme. Je údajná optická ilúzia skutočná, alebo ide o obyčajný módny mýtus?

Otázka horizontálnych a vertikálnych pásikov je taká dôležitá, že hľadanie vedeckej odpovede trvalo 30 rokov. A odpoveď? Nejasná. Známa optická ilúzia, nazývaná Helmholtzova ilúzia, dokazuje, že štvorec vyplnený horizontálnymi pásmi sa zdá užší, ako štvorec vyplnený zvislými pásmi. To protirečí všetkému, čo sme o pásikoch na tričkách počuli.

Na geometrickú ilúziu sa nemôžeme spoľahnúť

Štúdia publikovaná v roku 2013 skúmala ilúziu pásikavých štvorcov v ich prirodzenom prostredí - na dámskom a pánskom oblečení. Ukázalo sa, že ilúziu komplikuje hneď niekoľko vecí. Helmholtzova ilúzia je výraznejšia na útlej postave, efekt ovplyvňujú aj črty tváre a postavy a odpoveď účastníkov, ktorí oblečenie porovnávali, závisela aj od názoru iných ľudí. V neposlednom rade je nutné spomenúť, že rozdiely medzi druhmi pásikov boli tak malé, že počas bežného dňa by si ich účastníci ani nevšimli.

Fenomén je vyvrátený, hurá na nákupy

Ak ste sa pásikov báli, môžete si vydýchnuť. Prúžky vám neprihodia žiadne kilá navyše. Práve naopak, ak si niekto geometrickú ilúziu všimne, vodorovné pásiky vás ešte o niečo zúžia. Teraz je len na vás, aké pásiky zaradíte do svojho šatníka a s čím ich skombinujete.


Úzke vodorovné a zvislé prúžky

Pásiky tak úzke, že ich z diaľky takmer nevidno, môžete do svojho šatníka zaradiť na akomkoľvek kúsku oblečenia. Vzor je tak detailný, že ho ľudské oko rozpozná až zblízka. Spojte voľnejšie pásikavé tričko s úzkymi nohavicami, alebo puzdrovou sukňou. Úzke zvislé prúžky môžete nosiť na nohaviciach aj kabátoch.


Široké vodorovné prúžky

Ak sú pruhy tak široké, že sa farby na oblečení vystriedajú iba dva či tri razy, ilúzia stráca svoj účinok. Tento druh pásikov môžeme vidieť na rôznych kusoch oblečenia, hlavne pletených svetroch a šatách. Ak sa predsa len bojíte optického rozšírenia, siahnite po oblečení, ktorého pásiky nemajú príliš kontrastnú farbu.

Zvislé pásiky

Stavte na vertikálne prúžky a vyberte si dámske šaty, košeľu alebo nohavice s touto potlačou. Zvislé pásiky sú krásnym vzorom v kontrastných farbách, ale aj v prípade, že pásiky majú podobný odtieň. Vyzerajú rovnako dobre na voľnom aj obtiahnutom oblečení, je len na vás, aký typ si vyberiete. 

Prúžkov sa skutočne netreba báť. Vyberte si ich vo farbe, hustote a smere, v ktorom sa vám najviac páčia. Do ulíc vykročte smelo v pásikavých šatách, svetroch, košeliach a doplnkoch. Štýlovým kúskom v šatníku môže byť aj pásikavý šál alebo listová kabelka.

Tagy článku: