Páni, hľadáte nový oblek? Na výbere si dajte záležať

Páni, hľadáte nový oblek? Na výbere si dajte záležať

Aspoň jeden kvalitný oblek by mal byť súčasťou šatníka každého muža, no jeho výber nie je najpríjemnejšia ani najjednoduchšia záležitosť. Hľadanie perfektne padnúceho obleku dá zabrať hlavne v prípade, ak nechcete investovať do obleku šitého na mieru. Poradíme vám, na čo sa pri výbere obleku sústrediť a na čo si dať najväčší pozor. 

Bez ohľadu na to, či oblek nosíte iba na výnimočné príležitosti, alebo v ňom strávite väčšinu pracovného dňa, vždy by ste mali mať po ruke taký, ktorý vám sadne ako uliaty a budete sa v ňom cítiť sebavedomo. Pri výbere konfekčného obleku platia rovnaké pravidlá, ako pri športových sakách, či dokonca svadobnych oblekoch. Na čo sa pri kúpe zamerať?


Správna veľkosť a silueta

Aj ten najdrahší oblek z kvalitného materiálu vám bude nanič, ak bude o jedno až dve čísla menší, či naopak väčší. Výber správnej veľkosti a siluety, ktorá sadne vašej postave, naopak povznesie váš celkový vzhľad. Pri skúšaní obleku stojte vzpriamene a ruky spustite pozdĺž tela. V tomto postoji najlepšie uvidíte, ako na vás oblek vyzerá. Vyskúšajte si oblek priamo v topánkach, ktoré s oblekom budete nosiť.

Ramená

Oblek vhodnej veľkosti pohodlne obopne vaše ramená. Dĺžka švov na ramenách obleku by mala byť rovnaká, ako dĺžka vašich ramien. Ak je rameno príliš krátke, bude vám krátky aj rukáv. Dlhšie ramená môžu v jednom postoji opticky rozšíriť vrchnú časť vášho tela, ale pri pohybe sa bude látka krčiť a bude zrejmé, že oblek je vám veľký.

Rukávy

Ak zvolíte oblek so správnou dĺžkou ramien, rukávy by mali sadnúť bez akýchkoľvek ťažkostí. Rukáv saka by mal končiť v ohybe zápästia, tak, aby z neho vytŕčala manžeta košele o 1, až 1,5 centimetra. Ak vystriete obe ruky pred seba, rukávy vybehnú nahor, čo mnoho mužov považuje za znamenie krátkych rukávov. Opak je však pravdou, v tejto polohe rukávy nikdy nezakryjú celé ruky.


Dĺžka saka

Dĺžka saka je dôležitá pri slávnostných, aj športových kúskoch. Ako ju správne odhadnúť? V postoji s voľne spustenými rukami by mal spodný lem saka končiť v strede vašej dlane. Po zapnutí saka tak bude pás na vašom páse, nie vyššie ani nižšie.

Zapínanie saka

Ak si sako zapínate v vzpriamenom postoji, nemali by ste mať problém so zakrytím celej prednej časti tela. Po zapnutí všetkých gombíkov by sa zadná časť saka nemala lepiť na ľadviny. Ak sú gombíky viditeľne napnuté, budete mať v obleku problémy s pohybom.

Nohavice

Veľkosť nohavíc by mala byť taká, aby ste sa cítili pohodlne aj počas pohybu, alebo keď sedíte. Rozkrok na nohaviciach by mal sedieť bez toho, aby klesal smerom ku kolenám. Dôležitou otázkou aj aj dĺžka nohavíc. Ideálna dĺžka je taká, pri ktorej vytvárajú nohavice nad priehlavkom nanajvýš jeden zlom. Oblekové nohavice sú nad obuvou vpredu pokrčené, vzadu kryjú pätu obuvi, ale podrážka obuvi je stále viditeľná. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím sú nohavice dolu užšie, tým kratšie by mali byť. Ak sú vám nohavice dlhé, no všetko ostatné vám sedí, najlepším riešením je skrátenie nohavíc u šikovnej krajčírky či krajčíra.


Výber materiálu a farby

Ideálna obleková látka je vzdušná, takže sa v nej nepotíte. Skvelou voľbou je vlna, alebo vlna kombinovaná s iným prírodným vláknom. Obleky z tohto materiálu sú ale o niečo drahšie, než obleky zo syntetických látok. Aj syntetické obleky vám môžu ponúknuť a pohodlie a prémiový vzhľad, ak sú kvalitne spracované.

Vo výbere farby oblekov je väčšina mužov konzervatívna. Oplatí sa vlastniť jeden až dva čierne klasické obleky, prípade sivý a modrý oblek, no ak chcete svoju zbierku rozšíriť, nebojte sa vybrať vzorovaný pánsky oblek

Tagy článku: